Szlak czerwony Dobroszyce – Cieśle

olsy-sokolowickie-3

Szlak czerwony Dobroszyce – Cieśle

Dobroszyce – (2,5 km) Nowica – (4,3 km) Damnik – (9,7 km) Kaciusze – (12,4 km) Cieśle

Krótka trasa leśno-polna biegnąca przez równinne tereny wokół Oleśnicy. Nawierzchnia na początku asfaltowa, potem drogi leśne i polne.


Trasa zaczyna się koło stacji kolejowej w Dobroszycach, dokąd szlak czerwony biegnie z Zaprężyna.
Stacja Dobroszyce położona jest na linii Oleśnica – Grabowno Wielkie – Ostrów Wlkp. Powstała ona w 1875 r. jako część połączenia Oleśnica – Gniezno, obecnie jeżdżą tędy pociągi z Wrocławia do Łodzi i Warszawy.


Idziemy przez wieś Nowica szosą, która dwa razy skręca pod kątem prostym.

Nowica – mała wieś w gminie Dobroszyce, składa się z dwóch części – właściwej Nowicy, położonej po wschodniej stronie torów linii Oleśnica – Grabowno Wielkie i kolonii Nowica II (Rakowice). Wieś należała do książąt oleśnickich (1785) i rodziny Retter (1870, 1891).

Mijamy kolonię Nowica II z agroturystyką, przecinamy szosę Boguszyce – Miodary i rozproszone zabudowania Kolonii Miodary po lewej.


Przechodzimy przez niewielki zagajnik i wkraczamy na teren gminy Oleśnica. Docieramy do małego przysiółka Damnik, gdzie skręcamy w lewo w drogę bitą. Przekraczamy dolinę Potoku Boguszyckiego i wkraczamy w Damnicki Las. Kluczymy drogami leśnymi trzymając się kierunku wschodniego, aż dojdziemy na skraj lasu. Przy kapliczce skręcamy w prawo w drogę bitą z Kolonii Brzezie, docieramy do skraju zabudowań Sokołowic. Na skrzyżowaniu z ulicą kierujemy się na wprost. Mijamy po lewej mały staw, wchodzący w skład użytku ekologicznego Olsy Sokołowickie.

Idziemy bitą drogą przez las aż dotrzemy do szosy nr 25 Oleśnica – Ostrów Wielkopolski. Przechodzimy na drugą stronę szosy, stoi tu pomnikowy grób żołnierza carskiej gwardii z 1813 r.

Grób żołnierza gwardii cara Aleksandra I, który podążał tędy na spotkanie z królem pruskim Fryderykiem Wilhelmem III 15.03.1813 r. w Spalicach. Podczas podróży jeden z żołnierzy eskorty zasłabł i zmarł, pochowano go tutaj.

Idziemy krętą w tym miejscu szosą na południe przez przysiółek Kaciusze (Kolonia Sokołowice). Mijamy leśnictwo Sokołowice i skręcamy w leśną drogę w lewo.


Idziemy prosto przez las, po wyjściu z niego docieramy do szosy Sokołowice – Cieśle, gdzie skręcamy lewo. Przekraczamy wiaduktem drogę ekspresową S8 Wrocław – Warszawa i docieramy do wsi Cieśle.

Cieśle – wieś w gminie Oleśnica, położona na Równinie Oleśnickiej, przy starej szosie Wrocław – Oleśnica – Syców – Warszawa i nieczynnej linii kolejowej Oleśnica – Kępno. W 1845 r. istniały tu: szkoła, kierat konny, 2 młyny wodne, browar, gorzelnia i cegielnia. W 1872 r. doprowadzono linię kolejową na trasie Oleśnica – Podzamcze.

Na głównym skrzyżowaniu z dawną drogą nr 8 kończy się nasza trasa. Zaraz obok stoi kościół MB Tuchowskiej.

Późnobarokowy kościół MB Tuchowskiej, pierwotny wzmiankowany w 1376 r., obecny z lat 1716-1721, projekt przypisuje się Krzysztofowi Hacknerowi. Budowla centralna założona na planie krzyża greckiego. Od zachodu kwadratowa wieża zwieńczona cebulastym hełmem z latarnią. Wewnątrz drewniane empory, nad narożami skrzyżowania sklepienia żaglaste, w transepcie kolebkowe, w prezbiterium i nad chórem muzycznym kolebkowe z lunetami. Wyposażenie późnobarokowe z okresu budowy. Przy narożniku kościoła pomnik nagrobny Fabiana von Reichenbach (zm. 1828) odlany z żeliwa w gliwickiej hucie. W południowej ścianie tablica upamiętniająca Rudolfa v. Scheliha straconego w Berlinie za opór wobec nazistowskiego reżimu.

Szlak czerwony biegnie dalej do Bierutowa.

Dodaj komentarz